петак, 4. новембар 2011.

Vojska Srbije ostaje bez aviona MIG 21

R. Dr. | 03. novembar 2011. 20:56
Vazduhoplovstvo VS za godinu dana ostaje bez svih 11 lovačkih aviona ”MIG-21”. Vazdušni prostor Srbije od 2013. čuvaće samo tri aviona ”mig-29”

VAZDUHOPLOVSTVO Vojske Srbije za godinu dana ostaće bez aviona ”mig-21”. Iz sastava lovačke avijacije, zbog isteka veka upotrebe, do 2013. godine biće povučeno svih 11 letelica ovog tipa. Njihovo ”penzionisanje” dovodi u pitanje čuvanje državnog vazdušnog prostora, jer će Vojska na raspolaganju imati svega četiri lovca ”mig 29”. Njihov rok trajanja nešto je duži i ističe 2018. godine.
Krajnji rok do kada lovci presretači ”mig-21” mogu da lete je kraj 2012. godine. Tada ističe predviđen vek upotrebe, posle koga je letenje u njima - izuzetno rizično. Ovi avioni, koji sa raketnim sistemom čine stalno dežurstvo u zaštiti vazdušnog prostora, za sada nemaju zamenu, niti naslednike.
Jedini lovački avioni koje će Srbija u tom slučaju imati na raspologanju biće četiri letelice ”mig-29”. Jedan od njih je, međutim, dvosed namenjen za obuku, koji nema ugrađenu svu potrebnu opremu i ne može da bude među avionima spremnim za odbranu teritorije.
JEDNA ESKADRILA - MILIJARDU EVRACENA aviona čije karakteristike odgovaraju potrebama Srbije izuzetno je visoka. Grubo rečeno, ovakve letelice koštaju između 50 i 100 miliona evra po komandu. Kako je našoj avijaciji potrebna jedna eskadrila (12-16 aviona), investicija u ”čelična krila” vojske biće vredna oko - milijardu evra.
- Veliko je pitanje kako će biti organizovana stalna dežurstva u sistemu PVO - kaže sagovornik ”Novosti” iz Vojske Srbije. - U svakom trenutku jedan par aviona mora da bude spreman za patroliranje, ali i da u svakom trenutku poleti na borbeni zadatak. Sa ukupno tri ”dvadesetdevetke” to, međutim, neće biti moguće.
Da je situacija u srpskoj vojnoj avijaciji teška potvrđuje i vojni analitičar Aleksandar Radić. On ističe da pitanje isteka resursa srpskim letelicama nije od juče, ali i da zahteva hitno rešavanje.
- Državni i vojni vrh opredeljeni su za održavanje postojećih kapaciteta vojske, ali uvek zapne oko para - kaže Radić. - ”Mig-21” avion je koji se decenijama ne proizvodi, pa je problem i sa održavanjem i nabavkom rezervnih delova. Veliko je pitanje koje će letelice da čine dežurni par po njegovom povlačenju. Probleme sa stanjem aviona država je trebalo da rešava mnogo ranije.
Kupovina novih vojnih letelica, ipak, posao je koji u svakoj zemlji traje godinama. Vojni vrh Srbije povukao je prve poteze za kupovinu letelica, ali su nova krila još daleko. Kao približan rok za nabavku aviona u Ministartvu odbrane postavljena je sledeća godina. Do sada je usvojena taktička studija u kojoj su zapisane želje Vojske Srbije, a još se ”glanca” dokument koji objašnjava način na koji će avion biti kupljen.

Нема коментара:

Постави коментар